Outdated version of the documentation. Find the latest one here.

` `

Předmluva

Vítejte v báječném světě geografických informačních systémů (GIS)!

QGIS je Open Source geografický informační systém. Projekt vznikl v květnu 2002 a byl zřízen jako projekt na SourceForge v červnu téhož roku. Pracovali jsme tvrdě, abychom vytvořili GIS software (který je tradičně drahý a proprietární), který je přístupný pro každého, kdo má přístup k osobnímu počítači. QGIS v současné době běží na většině Unix platformách, Windows a OS X. QGIS je vyvinut pomocí Qt toolkit (https://www.qt.io) a C ++. To znamená, že QGIS působí elegantně a má příjemné, snadno použitelné grafické uživatelské rozhraní (GUI).

QGIS chce být uživatelsky přátelský GIS, který poskytuje obvyklé funkce a prvky. Počátečním cílem projektu bylo poskytnout prohlížeč GIS dat. QGIS ve svém vývoji dosáhl bodu, kdy je mnohými využíván při každodenní potřebě prohlížení GIS dat. Podporuje řadu rastrových i vektorových datových formátů, s možností snadného přidání podpory dalších formátů pomocí pluginů.

QGIS je vydán pod GNU General Public License (GPL). Rozvoj QGIS pod touto licencí znamená, že můžete prohlížet a upravovat zdrojový kód a zaručuje, že vy, naši šťastní uživatelé, budete mít vždy přístup ke GIS programu, který je zdarma a může být volně modifikován. Měli byste obdržet úplnou kopii licence společně s kopií QGIS,. Též ji můžete nalézt v Dodatku GNU General Public License.

Tip

Aktuální dokumentace

The latest version of this document can always be found in the documentation area of the QGIS website at http://www.qgis.org/en/docs/.