Viktigt

Översättning är en gemenskapsinsats du kan gå med i. Den här sidan är för närvarande översatt till 100.00%.

25.2.4. Plugin för offline-redigering

Vid datainsamling är det vanligt att man arbetar med en bärbar dator eller en mobiltelefon offline ute på fältet. När man återvänder till nätverket måste ändringarna synkroniseras med huvuddatakällan (t.ex. en PostGIS-databas). Om flera personer arbetar samtidigt med samma dataset är det svårt att sammanfoga ändringarna för hand, även om personerna inte ändrar samma funktioner.

Pluginet offlineEditingCopy :sup:Offline Editing automatiserar synkroniseringen genom att kopiera innehållet i datakällan till en SpatiaLite- eller GeoPackage-databas och lagra offline-redigeringarna i särskilda tabeller. Efter att ha anslutits till nätverket igen är det möjligt att tillämpa offline-redigeringarna på masterdatasetet.

Så här använder du pluginet:

  1. Öppna ett projekt med några vektorlager (t.ex. från en Esri Shapefile-, PostGIS- eller WFS-T-datakälla).

  2. Förutsatt att du redan har aktiverat pluginet (se Kärn- och externa plugins) gå till Database ► Offline Editing ► offlineEditingCopy Convert to offline project. Dialogrutan för eponym öppnas.

  3. Välj Storage type (lagringstyp). Den kan vara av databastyp GeoPackage eller SpatiaLite.

  4. Använd knappen Browse för att ange platsen för den databas där Offline data ska lagras. Det kan vara en befintlig fil eller en som ska skapas.

  5. I avsnittet Välj fjärrlager markerar du de lager som du vill spara. Innehållet i skikten sparas i databastabeller.

    Observera

    Eftersom måldatabasformaten inte har inbyggt stöd för listor omvandlar plugin-programmet för offline-redigering listfälten {string, number} till strängfält där värdena separeras med kommatecken. Detta möjliggör läsning och redigering av innehållet i dessa fält när du är offline.

    Om du vill hantera både fältet från det ursprungliga lagret och offline-lagret kan du förlita dig på uttrycksfunktionerna try() och array, t.ex:

    try(array_contains("field",1),array_contains(string_to_array("field"),1))
    
  6. Du kan markera kryssrutan Synkronisera endast valda funktioner om ett urval finns så att du bara kan spara och arbeta med en delmängd. Det kan vara ovärderligt när det gäller stora lager.

    Det är allt!

  7. Spara ditt projekt och ta med det ut på fältet.

  8. Redigera lagren offline.

  9. När du är ansluten igen laddar du upp ändringarna med Database ► Offline Editing ► offlineEditingSync Synchronize.

Observera

Lager som används offline är markerade med ikonen indicatorOffline i panelen Layers.

../../../../_images/create_offline_project.png

Fig. 25.13 Skapa ett offlineprojekt