1. Úvod

Laskavý úvod do GIS

Přivedeno QGISem, Free a Open Source softwarem, GIS aplikací pro každého.

../../_images/logo.png
  1. Sutton, O. Dassau, M. Sutton

Sponzorováno: Vrchní ředitelství: Spatial Planning & Information, Department of Land Affairs, Eastern Cape, South Africa.

../../_images/dla_logo.png

Ve spolupráci: Spatial Information Management Unit, Office of the Premier, Eastern Cape, South Africa.

../../_images/eastern_cape_logo.jpg

Copyright (c) 2009 Vrchní ředitelství: Spatial Planning & Information, Department of Land Affairs, Eastern Cape.

Je povoleno kopírovat, šířit a/nebo upravovat tento dokument za podmínek GNU Free Documentation License, verze 1.2 nebo libovolné vyšší verze publikované nadací Free Software Foundation; bez neměnných oddílů, bez textů předních desek a bez textů zadních desek.

Kopie licence je zahrnuta v sekci GNU svobodná licence pro dokumentaci.

Výše uvedená poznámka o autorských právech nezahrnuje návod k použití QGIS, který může být připojen k tomuto dokumentu. Nahlédněte do QGIS manuálů pro další autorská práva a licenční informace.

1.1. Pár slov od editora

Tento projekt byl sponzorován vrchním ředitelstvím: Spatial Planning & Information, Department of Land Affairs (DLA), Eastern Cape, ve spojení se Spatial Information Management Unit, Office of the Premier, Eastern Cape, South Africa.

GIS se stává stále důležitějším nástrojem správy životního prostředí, maloobchodu, vojenství, policie, cestovního ruchu a mnoho jiných sfér našeho každodenního života. Pokud používáte počítač nebo mobilní telefon, pravděpodobně jste již GIS v nějaké formě používali, aniž byste si to uvědomovali. Možná to byla mapa na webu, aplikace Google Earth, informační stánek nebo váš mobilní telefon oznamující, kde jste. Proprietární software GIS (software, který nemůže být volně sdílený nebo upravovaný) je k dispozici, umožní vám dělat vše, co popisujeme v těchto článcích a mnohem více. Nicméně tento software je obvykle velmi drahý, nebo jinak omezující vaši svobodu kopírovat, sdílet a upravovat tento software. Dodavatelé GIS někdy udělají výjimku pro vzdělávací činnosti, přičemž poskytují levnější nebo bezplatné kopie jejich softwaru. Dělají to s vědomím, že pokud učitelé a studenti poznají jejich software, nebudou ochotni učit se jiné balíčky. Když studenti opustí školu, půjdou do zaměstnání a koupí si komerční software, aniž by věděli, že existují volné alternativy, které by mohly používat.

Díky QGISu nabízíme alternativu — software, který je zdarma peněžně a zdarma v sociálním smyslu. Můžete si vytvořit tolik kopií, kolik se vám líbí. Když studenti jednoho dne opustí školu, mohou použít tento software pro budování svých schopností, k řešení problémů v práci a k učinění světa lepším místem.

Zakoupením komerčního softwaru, omezíte své možnosti do budoucna. Učením, využíváním a sdílením Free a Open Source softwaru, upevňujete své vlastní schopnosti, osvobozujete peníze, které mohou být vynaloženy na důležité věci, jako je jídlo a přístřeší a posílení vašeho vlastního hospodářství.

Sponzorováním vytvoření tohoto zdroje, DLA vytvořila základ, který může být vystaven mladému myšlení. Čekají nás vzrušující možnosti, které zahrnují principy volného sdílení znalostí a dat. Za to srdečně děkujeme DLA!

Věříme, že budete rádi používat a učit se QGIS v duchu Ubuntu!

../../_images/tims_sign.png

Tim Sutton, duben 2009